Σαράντα χρόνια έκαναν να εξετάσουν σπουδαίο αρχαιολογικό εύρημα στο κράτος των γραικύλων
Είναι φανερό ότι τόσο οι αριστεροί, όσο και οι φιλελεύθεροι εθνομηδενιστές δεν ενδιαφέρονται για την Αρχαία Ελλάδα. Για αυτούς ο αρχαίος μας πολιτισμός είναι μόνο μία τουριστική ατραξιόν και τίποτε άλλο. Άλλωστε οι περισσότεροι απ’ αυτούς που παριστάνουν τους μέντορες και τους ιστορικούς, πιστεύουν ότι δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, αλλά Σλάβων, Τούρκων και γιατί όχι ελπίζουν στο μέλλον και Αφρικανών και Ασιατών στους οποίους μοιράζουν ταυτότητες ελληνικές…!
Ήταν στην δεκαετία του ’80, όπως διαβάσαμε σε πρόσφατο δημοσίευμα μεγάλης καθημερινής εφημερίδας, όταν βρέθηκε σε έργα στην οδό Θηβών 217, σε βάθος μόλις 1,4 μέτρα, μία χάλκινη τεφροδόχος, η οποία είχε τρία εξαιρετικά σπάνια κομμάτια ενός λινού κεντημένου υφάσματος, στο οποίο ήταν διπλωμένα τα απομεινάρια προφανώς ενός αρχαίου πολεμιστή! Και αντί το εύρημα αυτό να γίνει αντικείμενο ιδιαίτερης μελέτης θάφτηκε στις αποθήκες του Αρχαιολογικού Μουσείου και όπως έγινε γνωστό τώρα τελευταία αποφάσισαν να μεταφέρουν το σπουδαίο αρχαιολογικό εύρημα στον αξονικό τομογράφο του Αττικού Νοσοκομείου προκειμένου να δουν περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Μάλιστα ευρέθησαν και ίχνη χρώματος πολύ κοντά στο μωβ πορφυρό, το οποίο δεν αποκλείει να πρόκειται για ταφή ενός σπουδαίου και σημαντικού προσώπου. Και όμως το εύρημα αυτό χρειάστηκαν σαράντα ολόκληρα χρόνια για να εξεταστεί!
Κάποιοι σε αυτήν την χώρα μισούν την Ελλάδα και δεν το κρύβουν.